Blood Sweat Drum + Bass feat. Dawda Jobarteh, Shashank Subramanyam og Palle Mikkelborg


Sted:

Entre:

Ved denne koncert kan du opleve kulminationen af det musikalske samarbejde mellem Blood Sweat Drum + Bass idemand Chappe og forrygende gambianske Dawda Jobarteh på kora (afrikansk harpe) og vokal. Du kommer til at lytte til inciterende vestafrikanske rytmer, der levendegøres af BSD+Bs to trommeslagere i tæt sammenspil med den fænomenale percussionist Sal Dibba.
Oven på det rytmiske fundament tilsættes BSD+Bs mangefacetterede farvepalet i den 13 m/k store hornsektion og ikke mindst Palle Mikkelborgs lyriske trompet, og som noget helt særligt får musikken følgeskab af den indiske fløjtevirtuos Shashank Subramanyam. Vokaler fra Dawda Jobarteh, Sal Dibba og BSD+Bs sanger Turid Guldin vil sammen med Mikkelborg og Subramanyam være gennemgående i koncerten.
Dette festfyrværkeri af verdensmusik fuldendes med lydfladerne fra orkestrets to elektroniske troldmænd Søren Lyngsø og Aske Bode. Repertoiret er inspireret af den vestafrikanske og den indiske musiktradition og vil dels bestå af numre af Dawda og Shashank og dels en helt ny suite komponeret af Chappe: The Blood Sweat Drum + Bass African-Indian Explosion.

Kalender

Josh Nelson / Morten Ramsbøl / Morten Lund

Den californiske pianist Josh Nelson er en af den amerikanske vestkysts mest efterspurgte pianister, og det er…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Kristin Korb Trio feat. Steen Nikolaj Hansen: Celebrating Eurythmics

Traditionelt har hendes stil altid været jazzstandards med en feel-good stemning – både for musikere og…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Emma Rawicz (UK) & the Viridian Trio (DK)

Det 22-årige britiske saxofon fænomen EMMA RAWICZ har for alvor slået igennem i UK, og siden…
|
Skt. Nikolajgården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Emma Denward Transformation

Emma Denward åbner med sin musik op for genkendelse, utilsløret sårbarhed, masser af tanniner, og hun…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Dobbeltkoncert; ELJO feat. Štěpán Hon & The Three Body Problem

ELJO feat. Štěpán Hon I grænselandet mellem det akustiske og elektroniske skaber ELJO et lydunivers med…
|
Skt. Nikolajgården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Kresten Osgood Kvintet + foredrag om jazzens historie v. Kresten.

I 2026 fylder jazzen i Danmark 100 år – i et samarbejde imellem spillestedet turkis og…
|
turkis, Vester Allé 15, 8000 Aarhus C

Uffe Steen Trio

Uffe Steen Trio har nu bestået i 12 år og med et stort antal succesfyldte koncerter…
|
Skt. Nikolajgården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C