Dobbeltkoncert: Baryl + Fauna 5


Sted: Gyngen, Maritzasalen, FO-byen, Frederiksgade 78c, Aarhus C

Entre: 130 / 100 / 50 kr.

Køb din billet her

Kvartetten BARYL spiller legende originalmusik med vekslende temperament og overraskelser. Musikken er komponeret af bandets vibrafonist Viktoria Søndergaard og er skrevet med fokus på hverdagens rolige, udfordrende og kaotiske stunder.

Baryl udgav i december 2021 deres debutalbum” Allerede mandag?”, som i februar samme år blev udvalgt til ugens album på P8 Jazz. Baryl vandt i foråret 2022 JazzDanmarks ”Jazzkonkurrencen” – en konkurrence for unge jazzmusikere op til 30 år – og har siden da spillet koncerter under Copenhagen Jazz Festival, Svendborg Jazzfestival m.m.

”Baryl er ikke bange for at bryde grænser, musikken er smuk og original, der er noget næsten nordisk over klangen, noget melankolsk, men der er i høj grad også noget der peger i en anden retning.” – Julian Svejgaard / P8 Jazz.

Line-up:

Lukas Loeb (b)

Ludvig Søndergaard (d)

Simone Agnete Karnil (s)

Viktoria Søndergaard (vib)

 

Fauna 5

På jagt og på vagt – i spring og i dvale – i flok og på egen hånd – på sporet og i skjul. Lyden af Fauna 5 er på en gang enkel og kompliceret, uprætentiøs og sirligt sammensat.

Musikken er skrevet af trommeslager og orkesterleder, Andreas Skamby, og tager bl.a. afsæt i dyrelivet og de oplevelser og observationer, der har vakt begejstring, forundring og nysgerrighed hos Andreas. Fx de ligheder Andreas ser i dyrets og menneskets adfærd. I det store hele er musikken en hyldest til verdens fauna, og dette afspejles i den legesyge tilgang i gruppens sammenspil.

Fauna 5 består af fremtrædende musikere fra den århusianske jazzscene i forskellige bands som: I Think You’re Awesome, Bagland, Erum, mfl. Debutalbummet fra Fauna 5 udkom i juni 2022.

“There are many intelligently played-out nuances and turns of pace on this album, but none more so than on the extraordinary final tune “Instincts”. This really did make my heart skip a beat. Blindingly brilliant writing and performing.”  – Mike Gates / UK Vibe

Line-up: 

Jakob Sørensen (trp)

Jonas Andreasen (s/cl)

Mathias Jæger (p/synth)

Jens Mikkel Madsen (b)

Andreas Skamby (d)

Kalender

Bignami Veltri Jazz Ensemble i Jazzselskabet Aarhus i Jazzfestivalen

I Jazzselskabets anden koncert i Aarhus Jazzfestival præsenterer vi et af de virkelig spændende større jazz…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Vestergade 78C, 8000 Aarhus C

Synergi

Synergi er et nyt ensemble ledet af brødrene Jakob og Rasmus Sørensen – to markante musikalske…
|
Skt. Nikolajgården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Veronika Rud Kvartet

Veronika Rud er en dansk sanger og komponist, der bevæger sig i grænselandet mellem jazz, americana…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Jasper Høiby´s 3Elements

I midten af denne jazztrio står Jasper Høiby, bassist, komponist og bandleder, hvis internationale ry blev…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Dobbeltkoncert: Flegmatic Moods & Viktoria Søndergaard Trio

Flegmatic Moods består af tre anerkendte navne fra den danske jazzscene. Tineke Noordhoek (vibrafon), Christina von Bülow (saxofon…
|
Skt. Nikolajgården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Cornelia Nilsson Trio

Den fremadstormende svenske trommeslager Cornelia Nilsson (f. 1992) har på kort tid gjort et stort indtryk…
|
Porter´s, Sydhavnen, Kalkværksvej 25B, 8000 Aarhus C

David’s Angels feat. Ingrid Jensen – afskedsturné 2026

Engleagtig og brutal jazz Alt er ikke altid, som det ser ud. Under en smuk overflade…
|
FOLK, FO-Byen, Maritza Salen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Jakob Dinesen / Albert Sanz Quartet feat. Felix Moseholm & Martin Andersen

Det er intet mindre end et superband, som multi–Danish Music Award-vinder, saxofonist og komponist Jakob Dinesen…
|
Porter´s, Sydhavnen, Kalkværksvej 25B, 8000 Aarhus C