Et musikalsk møde med Aarhus’ store digter Peter Laugesen


Sted:

Entre:

  • Tirsdag 31. september, kl. 17
  • Gyngen, FO-byen, Frederiksgade 78C
  • 130/100 kr. (øvrige/medlemmer) Køb alm billet her Medlemsbillet købes i døren

Christian Vuust & Peter Laugesen giver koncert som en del af Aarhus Festuge. Vuust & Laugesen er fire jazzmusikere i et strømførende møde med en af vor tids største danske digtere, Peter Laugesen.

Vuust og Laugesens samarbejde kan kaldes en slags moderne jazz and poetry. Når Peter Laugesen lader sine ord gå i clinch med musikken, er der altid noget originalt på spil. Som en unik digterstemme i dansk litteraturhistorie bidrager han med en personlig og overbevisende timing, og falder opfindsomt ind i orkestrets stemningsfulde og subtilt swingende musik. Christian Vuusts kompositioner danner rammerne for en organisk strøm af toner, ord og harmonier, vakt til live af musikerne og Laugesen i fællesskab.

Christian Vuust (f. 1964) er jazzsaxofonist og komponist fra Aarhus. Han medvirker på over 90 pladeindspilninger, heraf på de 14 også som komponist. Modtog i 2017 Gaffelprisen, Danmarks ældste eksisterende jazzpris. Han har turneret over hele verden med sin musik – bl.a. seks gange i Japan.

Peter Laugesen (f. 1942) er digter og dramatiker, bosiddende i Aarhus. Modtager af Det Danske Akademis Store Pris. Har udgivet over 60 digtsamlinger, og har igennem mange år optrådt i diverse musikalske sammenhænge.

“Laugesen er solist på instrumentet ord, og det emmer ud af højtalerne i blå røg, hvor meget digteren nyder det, når han reciterer mestrenes navne: ”Kerouac, Olson, Ginsberg, Gillespie, Charlie Parker” – og det lige på beatet.” (litteraturnu.dk)

Line-up

  • Peter Laugesen
  • Christian Vuust, tenorsaxofon og komposition
  • Esben Tjalve, klaver
  • Torben Bøtker Bjørnskov, bas
  • Frederik Bülow, trommer

Kalender

Jazz in Generations: Jefsen / Sørensen / Djursaa / Senderovitz

Siden idémanden bag Jazz in Generations, Kristoffer Bliksted, tog initiativ i foråret 2020 til dette særlige…
|
Skt. Nikolaigården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Jeppe Gram Big Five

Efter nogle år, hvor der har været forholdsvis stille om Jeppe Gram, er han virkelig kommet…
|
Gyngens Maritza-sal, FO-byen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Dobbeltkoncert: Antonio Dayyani Sextet + AERO

Antonio Dayyani Sextet har i løbet af kort tid etableret sig som en helt original spiller…
|
Skt. Nikolaigården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Maria Faust Sacrum Facere “Organ”

Saxofonist og komponist Maria Faust er født på en ø ud for Estlands kyst. Hun tog…
|
Vor Frue Kirke, Frue Kirkeplads 3, 8000 Aarhus C

Swingin’ Duets feat. Vivian Buczek & Mads Mathias

Musikelskere i alle aldre kender de klassiske duetter, som i generationer har forsødet vores kærlighed til…
|
Gyngens Maritza-sal, FO-byen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Spirits

SPIRITS siger om deres musik, at det er open spaces og vilde beats som understrømmer Bjarne Roupes…
|
Skt. Nikolaigården, Vestergade 21, 8000 Aarhus C

Rolf Thofte Quartet hylder Wayne Shorter

Art Blakey's Jazzmessengers, Miles Davis' "second great quintet", Weather Report og Milton Nascimento foruden en lang…
|
Gyngens Maritza-sal, FO-byen, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C