Gensyn med Bent J. Christina von Bülow/Søren Kristiansen


Sted:

Entre:

  • Fredag d. 3. november kl. 14
  • Bent J., Den Gamle By
  • Entré  til Den Gamle By

Dagens stjerneduo har bedt om at komme indenfor på det hæderkronede jazzværtshus og give en lille koncert og genkalde sig stemningen fra dengang.

Christina von Bülow er en af de få musikere, der har haft den unikke chance at modtage

undervisning af Stan Getz under et ophold i Californien i 1990, året før han døde. Hendes musik er da også tydeligt inspireret af denne, og hun er gennem årene blevet berømmet for sit særdeles melodiske og lyriske spil.

Søren Kristiansen er, hvad man vil kalde en sand virtuos på klaveret, han kom i en

meget ung alder ind i varmen hos de ældre og velrenommerede jazzmusikere i Danmark, og med sin inspiration fra pianister som Oscar Peterson og Art Tatum og sit naturlige swing har han gang på gang glædet lyttere såvel som musikere både i Danmark og rundt omkring i Europa.

Duoen er opstået naturligt i en kærlighed til jazzens rødder og ikke mindst til alle de fine, gamle melodier, som hører denne tradition til.

Kalender

Niels Wilhelm Knudsen Quintet

Den helt rigtige kombination af spillere på et hold er afgørende for resultatet. Den rigtige kombination…
|
Gyngen, FO-byens Maritza-sal, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C

Dørge Becker Carlsen Trio

Den legendariske trio Dørge Becker Carlsen er jazz, nordisk, folk og verdensmusik i verdensklasse. Under navnet…
|
Gyngen, FO-byens Maritza-sal, Frederiksgade 78C, 8000 Aarhus C